Kontakt i länen

Kontakter i länsflygorganisationerna

Här hittar du länets larmnummer där du alltid kan komma i kontakt med flyginsatsgruppen, och kontaktuppgifter till länsflygchefer, chefspiloter och ställföreträdare i länet.

AB - Stockholm
Larmnummer 0155-21 29 47
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef AB0312 Christer Dahlgren christer.dahlgren@itplan.se 0705-460927
Ställföreträdande Länsflygchef AB0404 Peter Lovén peter.loven@bredband.net 070-9801080
Chefspilot AB0345 Martin Ingfeldt martin@ingfeldt.se 0708-956752
Ställföreträdande Chefspilot AB0373 Fredrik Wengelin fredrik@wengelin.com +46708300800

 

C - Uppsala
Larmnummer 0155-21 29 63
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef C0047 Sune Pettersson sune.017317565@telia.com 070-6897733
Ställföreträdande Länsflygchef C0100 Ulrik Jansson ulle.jansson@telia.com 070-5883423
Chefspilot C0056 Magnus Träff magnst@gmail.com 070-5743218
Ställföreträdande Chefspilot C0069 Andreas Andersson andreas.andersson@emineo.se 0733-771110

 

D - Södermanland
Larmnummer 0155-21 29 87
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflychef D0049 Bengt Torsek benkepilot@hotmail.com 070-6431370
Ställföreträdande Länsflygchef D0005 Lars Andersson larsg-andersson@tele2.se 070-3177511
Chefspilot D0032 Rune Leindahl rune.leindahl8529@gmail.com 070-2950596
Ställföreträdande Chefspilot D0013 Anders Eriksson anders.valsborg@telia.com 0709-446661

 

E - Östergötland
Larmnummer 0155-21 32 08
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef, Chefspilot E0001 Björn Ahlgren bahlgren43@hotmail.com 070-5127030
Ställföreträdande Länsflygchef, Ställföreträdande Chefspilot E0086 Lennart Persson lennart.persson@finspong.com 0702-587765

 

F - Jönköping
Larmnummer 0155-21 31 84
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef F0026 Jörgen Hjort jorgen.hjort@bufab.com 0708-860804
Ställföreträdande Länsflygchef F0164 Daniel Sonnerfjord daniel.sonnerfjord@gmail.com 0734-188024
Chefspilot F0113 Pär Svensson par_svensson@hotmail.com 0705-661038
Ställföreträdande Chefspilot F0149 Johan Stråth johan_strath@hotmail.com 0705-690248

 

G - Kronoberg
Larmnummer 0155-21 32 16
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef G0037 Rolf Lundström rolfvl@telia.com 0709-840245
Ställföreträdande Länsflygchef G0036 Ingemar Henricsson i.henricsson@euromail.se 070-8399338
Chefspilot G0132 Anders Gröndahl anders.grondahl@telia.com 0705-376030
Ställföreträdande Chefspilot G0093 Sebastian Willstedt sebastian.will@hotmail.com 073-9967983

 

H - Kalmar
Larmnummer 0155-21 32 54
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef H0109 Hans Gerremo gerremohans@gmail.com 070-3132395
Ställföreträdande Länsflygchef H0080 Anders Thulin anders.thulin@brevet.nu 070-6282177
Chefspilot H0075 Christer Siverud christer@sivek.se 070-6506711

 

I - Gotland
Larmnummer 0155-21 32 64
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef I0052 Jan Åhlberg jan.ahlberg@telia.com 0707-571577
Ställföreträdande Länsflygchef I0030 Hans Karlsson hans.g.karlsson@passagen.se 0734-454431
Chefspilot I0126 Johan Löfström johanlofstrom@telia.com 0708-211349
Ställföreträdande Chefspilot I0035 Mats Ekelund mats@peekaboo.se 0708-227858

 

K - Blekinge
Larmnummer 0155-21 32 67
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef K0027 Torsten Norberg ffk@skarupsgard.se 0709-722050
Ställföreträdande Länsflygchef K0028 Ingmar Olofsson famof.ronneby@telia.com 0708-156429
Chefspilot K0188 Christopher Carlander christopher.carlander@gmail.com 0709-864913
Ställföreträdande Chefspilot K0084 Åke Bergvall ake.bergvall@hotmail.com 0708-261265

 

LM - Skåne
Larmnummer 0155-21 32 78
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef LM0415  Peter Falk petersfalk@gmail.com  070-8502946
Ställföreträdande Länsflygchef LM0021 Bengt Olle Nilsson bengtolle.nilsson@gmail.com 070-6426151
Chefspilot LM0374 Mats Jerpander mats.jerpander@telia.com 070-5704714
Ställföreträdande Chefspilot LM0354 Ulf Hansson uh.1053@gmail.com 070-7135750

 

N - Halland
Larmnummer 0155-21 32 79
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef N0011 Björn Blommegård bjorn@blommegard.se 070-6891494
Ställföreträdande Länsflygchef N0004 Jan-Olof Andersson janne.andersson@pyrapp.se 070-5862168
Chefspilot N0157 Svante Andersen svante.andersen@telia.com 0703-668370
Ställföreträdande Chefspilot N0068 Ingmar Andersson ingmar.andersson@wirtgen-group.com 0705-690995
O - Västra Götaland
Larmnummer 0155-21 32 91
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef O0066 Göran Åhlin goranahlin1@gmail.com 070-7338355
Ställföreträdande Länsflygchef
Chefspilot
O0306 Magnus Falck magnus@competit.com 070-5557048
Ställföreträdande Chefspilot O0128 Karl-Johan Kritz karl-johan.kritz@lixon.se 0705-659698

 

P - Älvsborg
Larmnummer 0155-21 32 98
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef P0088 Ingvar Bragd ingvar.bragd@telia.com 070-6083511
Ställföreträdande Länsflygchef P0206 Eiwy Isaksen eiwy.isaksen@isakab.se 0705-538970
Chefspilot P0137 Simon Carlsson sibi@home.se 0705-203562
Ställföreträdande Chefspilot P0254 Leif Gustafsson leffeg65@gmail.com 0734-213060

 

R - Skaraborg

Larmnummer 0155-21 33 56
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef R0110 Nilsmartin Karlsson nils.martin.karlsson@gmail.com 073-2471584
Ställföreträdande Länsflygchef, Chefspilot R0062 Leif Lindelöw leif.lindeloew@gmail.com 070-6284456

 

S - Värmland
Larmnummer 0155-21 33 97
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef S0130 Göran Arvidson goran.arvidson@atopto.se 070-2652616
Ställföreträdande Länsflygchef D0007 Daniel Jansson daniel.jansson@ffk.se 0707-473674
Chefspilot S0127 Fredrik Brasar fredrik@brasar.se 0730-599595
Ställföreträdande Chefspilot S0051 Benny Öhqvist benny.ohqvist@telia.com 070-5615644

 

T - Örebro
Larmnummer 0155-21 34 09
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef T0026 Per Lindsten 07@nerikesbrandkar.se 0730-888112
Ställföreträdande Länsflygchef T0020 Stig Holm stig.holm@spray.se 070-5562579
Chefspilot T0112 Anders Bergqvist anders-bergqvist@bredband.net 070-6712060
Ställföreträdande Chefspilot T0024 Kalle Kovacs kallekovacs@hotmail.com 0738-351300

 

U - Västmanland
Larmnummer 0155-21 34 18
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef U0141 Michael Björnbäck michael.bjornback@gmail.com 0708-384994
Ställföreträdande Länsflygchef U0092 Lars Svensson ame_lasse@hotmail.com 0703-174028
Chefspilot U0138 Bo Johnsson bo@sitdown.se 070-5330800
Ställföreträdande Chefspilot U0176 Hans Johansson hans-johansson@hotmail.com 0706-350465

 

W - Dalarna
Larmnummer 0155-21 34 19
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef W161 Magnus Andersson andersson_magnus@telia.com 070-6970938
Ställföreträdande Länsflygchef W0085 Roland Olsson rolandolsson_sefel@hotmail.com 070-1764047
Chefspilot W0017 Ingemar Brottare ingemar.brottare@telia.com 070-2350521
Ställföreträdande Chefspilot W0084 Mats Olsson pell.mats.olsson@telia.com 070-2534505

 

X - Gävleborg
Larmnummer 0155-21 34 23
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef X0190 Richard Jovanovic rjnswemec@hotmail.com 070-5341249
Ställföreträdande Länsflygchef X0214 Anders Hellström nykopingaerosupport@gmail.com 070-2846424
Chefspilot X0027 Stig Huss stig.huss@stagesound.se 0708-132488
Ställföreträdande Chefspilot W0084 Mats Olsson pell.mats.olsson@telia.com 070-2534505

 

Y - Västernorrland
Larmnummer 0155-21 34 29
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef Y0193 Lars Sundlöf lars.sundlof@hkairport.se 070-3972275
Ställföreträdande Länsflygchef Y0024 Ulf Lundgren ulf.d.lundgren@gmail.com 070-6664388
Chefspilot Y0202 Tomas Norberg tomas@flygfabriken.com 070-3704720
Ställföreträdande Chefspilot Vakant
Z - Jämtland
Larmnummer 0155-21 34 47
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef Z0073 Sven-Åke Roos buskflygarn@hotmail.com 070-6415941
Ställföreträdande Länsflygchef Z0007 Tom Brantheim tom.brantheim@telia.com 070-2441299
Chefspilot Z0033 Kjell-Åke Jonsson kjell-ake.jonsson@syre.se 0705-222907

 

AC - Västerbotten
Larmnummer 0155-21 34 69
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef AC0123 Klas-Göran Berg pilotklas@hotmail.com 070-5323672
Ställföreträdande Länsflygchef AC0063 Ulf Ericsson ulf.e@comhem.se 070-2209785
Chefspilot AC0070 Sören Bergmark soren.bergmark@telia.com 070-6442854
Ställföreträdande Chefspilot AC0158 Ivan Forsman ivan@storumansflygplats.se 070-5138006

 

BD - Norrbotten
Larmnummer 0155-21 34 86
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef BD0052 Ingemar Hellgren ingemar.hellgren@teliasonera.com 070-5250211
Ställföreträdande Länsflygchef BD0124 Ivan Rosenling ivan.rosenling@telia.com 070-3196751
Chefspilot BD0149 Bror Tingvall bror.tingvall@tele2.se 070-5587912

 

Login

18 − femton =

Lost your password?