Kontakt i länen

Kontakter i länsflygorganisationerna

Här hittar du länets larmnummer där du alltid kan komma i kontakt med flyginsatsgruppen, och kontaktuppgifter till länsflygchefer, chefspiloter och ställföreträdare i länet.

AB - Stockholm
Larmnummer 0155-21 29 47
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef AB312 Christer Dahlgren christer.dahlgren@itplan.se 0705-460927
Ställföreträdande Länsflygchef AB404 Peter Lovén peter.loven@bredband.net 070-9801080
Chefspilot AB345 Martin Ingfeldt martin@ingfeldt.se 0708-956752
Ställföreträdande Chefspilot AB373 Fredrik Wengelin fredrik@wengelin.com +46708300800

 

C - Uppsala
Larmnummer 0155-21 29 63
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef C047 Sune Pettersson sune.017317565@telia.com 070-6897733
Ställföreträdande Länsflygchef C100 Ulrik Jansson ulle.jansson@telia.com 070-5883423
Chefspilot C056 Magnus Träff magnst@gmail.com 070-5743218
Ställföreträdande Chefspilot C069 Andreas Andersson andreas.andersson@emineo.se 0733-771110

 

D - Södermanland
Larmnummer 0155-21 29 87
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflychef D049 Bengt Torsek benkepilot@hotmail.com 070-6431370
Ställföreträdande Länsflygchef D005 Lars Andersson larsg-andersson@tele2.se 070-3177511
Chefspilot D032 Rune Leindahl rune.leindahl8529@gmail.com 070-2950596
Ställföreträdande Chefspilot D013 Anders Eriksson anders.valsborg@telia.com 0709-446661

 

E - Östergötland
Larmnummer 0155-21 32 08
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef, Chefspilot E001 Björn Ahlgren bahlgren43@hotmail.com 070-5127030
Ställföreträdande Länsflygchef, Ställföreträdande Chefspilot E086 Lennart Persson lennart.persson@finspong.com 0702-587765

 

F - Jönköping
Larmnummer 0155-21 31 84
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef F026 Jörgen Hjort jorgen.hjort@bufab.com 0708-860804
Ställföreträdande Länsflygchef F164 Daniel Sonnerfjord daniel.sonnerfjord@gmail.com 0734-188024
Chefspilot F113 Pär Svensson par_svensson@hotmail.com 0705-661038
Ställföreträdande Chefspilot F149 Johan Stråth johan_strath@hotmail.com 0705-690248

 

G - Kronoberg
Larmnummer 0155-21 32 16
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef G037 Rolf Lundström rolfvl@telia.com 0709-840245
Ställföreträdande Länsflygchef G036 Ingemar Henricsson i.henricsson@euromail.se 070-8399338
Chefspilot G132 Anders Gröndahl anders.grondahl@telia.com 0705-376030
Ställföreträdande Chefspilot G093 Sebastian Willstedt sebastian.will@hotmail.com 073-9967983

 

H - Kalmar
Larmnummer 0155-21 32 54
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef H109 Hans Gerremo gerremohans@gmail.com 070-3132395
Ställföreträdande Länsflygchef H080 Anders Thulin anders.thulin@brevet.nu 070-6282177
Chefspilot H075 Christer Siverud christer@sivek.se 070-6506711

 

I - Gotland
Larmnummer 0155-21 32 64
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef I052 Jan Åhlberg jan.ahlberg@telia.com 0707-571577
Ställföreträdande Länsflygchef I030 Hans Karlsson hans.g.karlsson@passagen.se 0734-454431
Chefspilot I126 Johan Löfström johanlofstrom@telia.com 0708-211349
Ställföreträdande Chefspilot I035 Mats Ekelund mats@peekaboo.se 0708-227858

 

K - Blekinge
Larmnummer 0155-21 32 67
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef K027 Torsten Norberg ffk@skarupsgard.se 0709-722050
Ställföreträdande Länsflygchef K028 Ingmar Olofsson famof.ronneby@telia.com 0708-156429
Chefspilot K188 Christopher Carlander christopher.carlander@gmail.com 0709-864913
Ställföreträdande Chefspilot K084 Åke Bergvall ake.bergvall@hotmail.com 0708-261265

 

LM - Skåne
Larmnummer 0155-21 32 78
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef LM021 Bengt Olle Nilsson bon@osterlenbild.se 070-6426151
Ställföreträdande Länsflygchef LM002 Jöran Blom joeranblom@hotmail.com 070-5511286
Chefspilot LM374 Mats Jerpander mats.jerpander@telia.com 070-5704714
Ställföreträdande Chefspilot LM354 Ulf Hansson uh.1053@gmail.com 070-7135750

 

N - Halland
Larmnummer 0155-21 32 79
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef N011 Björn Blommegård bjorn@blommegard.se 070-6891494
Ställföreträdande Länsflygchef N004 Jan-Olof Andersson janne.andersson@pyrapp.se 070-5862168
Chefspilot N157 Svante Andersen svante.andersen@telia.com 0703-668370
Ställföreträdande Chefspilot N011 Björn Blommegård bjorn.blommegard@storaenso.com 070-6891494

 

O - Västra Götaland
Larmnummer 0155-21 32 91
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef O066 Göran Åhlin goranahlin1@gmail.com 070-7338355
Ställföreträdande Länsflygchef
Chefspilot
O306 Magnus Falck magnus@competit.com 070-5557048
Ställföreträdande Chefspilot O128 Karl-Johan Kritz karl-johan.kritz@lixon.se 0705-659698

 

P - Älvsborg
Larmnummer 0155-21 32 98
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef P088 Ingvar Bragd ingvar.bragd@telia.com 070-6083511
Ställföreträdande Länsflygchef P206 Eiwy Isaksen eiwy.isaksen@isakab.se 0705-538970
Chefspilot P061 Conny Birgersson conny.birgersson@gmail.com 0707-907636
Ställföreträdande Chefspilot P165 Anders Fagerlind anders_fagerlind@hotmail.com 0730-393334

 

R - Skaraborg

Larmnummer 0155-21 33 56
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef R110 Nils martin Karlsson nils.martin.karlsson@cgi.com 070-3278804
Ställföreträdande Länsflygchef, Chefspilot R062 Leif Lindelöw leif.lindeloew@swipnet.se 070-6284456

 

S - Värmland
Larmnummer 0155-21 33 97
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef S130 Göran Arvidson goran.arvidson@atopto.se 070-2652616
Ställföreträdande Länsflygchef S111 Daniel Jansson daniel.jansson@ffk.se 0707-473674
Chefspilot S051 Benny Öhqvist benny.ohqvist@telia.com 070-5615644

 

T - Örebro
Larmnummer 0155-21 34 09
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef T026 Per Lindsten 07@nerikesbrandkar.se 0730-888112
Ställföreträdande Länsflygchef T020 Stig Holm stig.holm@spray.se 070-5562579
Chefspilot T112 Anders Bergqvist anders-bergqvist@bredband.net 070-6712060
Ställföreträdande Chefspilot T024 Kalle Kovacs kallekovacs@hotmail.com 0738-351300

 

U - Västmanland
Larmnummer 0155-21 34 18
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef U117 Ann-Sophie Tersmeden annso.tersmeden@gmail.com 070-2362992
Ställföreträdande Länsflygchef U092 Lars Svensson ame_lasse@hotmail.com 0703-174028
Chefspilot U138 Bo Johnsson bo@sitdown.se 070-5330800
Ställföreträdande Chefspilot U176 Hans Johansson hans-johansson@hotmail.com 0706-350465

 

W - Dalarna
Larmnummer 0155-21 34 19
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef W161 Magnus Andersson andersson_magnus@telia.com 070-6970938
Ställföreträdande Länsflygchef W085 Roland Olsson rolandolsson_sefel@hotmail.com 070-1764047
Chefspilot W017 Ingemar Brottare ingemar.brottare@telia.com 070-2350521
Ställföreträdande Chefspilot W084 Mats Olsson pell.mats.olsson@telia.com 070-2534505

 

X - Gävleborg
Larmnummer 0155-21 34 23
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef X190 Richard Jovanovic rjnswemec@hotmail.com 070-5341249
Ställföreträdande Länsflygchef X214 Anders Hellström nykopingaerosupport@gmail.com 070-2846424
Chefspilot X027 Stig Huss stig.huss@stagesound.se 0708-132488
Ställföreträdande Chefspilot W084 Mats Olsson pell.mats.olsson@telia.com 070-2534505

 

Y - Västernorrland
Larmnummer 0155-21 34 29
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef Y193 Lars Sundlöf lars.sundlof@hkairport.se 070-3972275
Ställföreträdande Länsflygchef Y024 Ulf Lundgren ulf.d.lundgren@gmail.com 070-6664388
Chefspilot Y022 Kjell Lilja kjell.lilja@telia.com 070-6541238
Ställföreträdande Chefspilot Y032 Lennart Sundström sunborgen@uvtcmail.se 073-2158980
Z - Jämtland
Larmnummer 0155-21 34 47
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef Z073 Sven-Åke Roos buskflygarn@hotmail.com 070-6415941
Ställföreträdande Länsflygchef Z007 Tom Brantheim tom.brantheim@telia.com 070-2441299
Chefspilot Z033 Kjell-Åke Jonsson kjell-ake.jonsson@syre.se 0705-222907

 

AC - Västerbotten
Larmnummer 0155-21 34 69
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef AC123 Klas-Göran Berg pilotklas@hotmail.com 070-5323672
Ställföreträdande Länsflygchef AC063 Ulf Ericsson ulf.e@comhem.se 070-2209785
Chefspilot AC070 Sören Bergmark soren.bergmark@telia.com 070-6442854
Ställföreträdande Chefspilot AC158 Ivan Forsman ivan@storumansflygplats.se 070-5138006

 

BD - Norrbotten
Larmnummer 0155-21 34 86
Funktion Medl.Nr. Namn E-post Telefon
Länsflygchef BD052 Ingemar Hellgren ingemar.hellgren@teliasonera.com 070-5250211
Ställföreträdande Länsflygchef BD124 Ivan Rosenling ivan.rosenling@telia.com 070-3196751
Chefspilot BD149 Bror Tingvall bror.tingvall@tele2.se 070-5587912

 

Login

6 − 1 =

Lost your password?