Frivilliga Flygkåren - FFK
Frivilliga Flygkåren - FFK

Kårstaben

Personal på Kårstaben

Thomas Alexandersson
Kårchef/ Accountable Manager AM
Thomas är Kårchef och högste ansvarig för FFK:s organisation och verksamhet.
thomas.alexandersson@ffk.se
021-440 33 01

Daniel Jansson
Stf Kårchef/Nominated Person Ground Operation NPGO
Daniel sköter alla militära kontakter.
daniel.jansson@ffk.se
021-440 33 08

Lars-Göran Johanssom
Flygchef/Nominated Person Flight Operations NPFO
Lars-Göran ansvarar för FIG- och RG-grupperna
lars-goran.johansson@ffk.se
021-440 33 02

Hans Jörnén
Utbildningschef/Nominated Person Crew Training NPCT
Hasse är chef för FFK:s skolverksamhet och även IT-ansvarig på kårstaben.
hans.jornen@ffk.se
021-440 33 07

PG Hogbäck
Flygsäkerhetsansvarig/Safety Manager SM/Compliance Monitoring Manager CMM
pg.hogback@ffk.se
021-440 33 00

Susanna Jansson
Ekonomichef
Sanna har huvudansvaret för FFK:s ekonomi
susanna.jansson@ffk.se
021-440 33 03

Jessika Tingström
Ekonomiassistent
Jessika sköter flygrapporter och löneadministration.
jessika.tingstrom@ffk.se
021-440 33 05

Helene de Mander
Medlemsregister
Helene sköter medlemsregister och arrangemang kring mat, boende och lokaler.
helene.demander@ffk.se
021-440 33 04

Jenny Lindgren
Kursadministration och webshop
Jenny sköter kursadministration och webshopen
jenny.lindgren@ffk.se
021-440 33 06

Natalia Grudzinska
Flygrapporter och Fakturering
Natalia arbetar med flygrapporter, brandflygrapportering och fakturering.
natalia.grudzinska@ffk.se
021-440 33 09

Staffan Eriksson
Young Pilots
Staffan arbetar halvtid och ansvarar för Young Pilots verksamhet.
staffan.eriksson@ffk.se
070-611 72 22

Alice Wallin
Young Pilots
Alice är tjänstledig för studier men arbetar som timanställd med ansvar för Young Pilots kurser och lägerverksamhet.
alice.wallin@ffk.se

Lärare & Konsulter:
Tommy Wirén
tommy@ffk.se
070-747 57 21

 

 

Mail till Kårstaben

Om du skickar in uppgifter via mail använder du följande adresser:

Mail till kårstaben: ks@ffk.se

Flygrapporter skickas till: flygrapport@ffk.se

Störningsrapporter skickas till: asr@ffk.se

Medlemsinformation, cert, flugna timmar m.m. skickas till: medlem@ffk.se

Flygplansavtal inkl. försäkringar skickas till: avtal@ffk.se

Journaler från flygutbildningar ex.vis spaningskurs mfl. skickas till: journal@ffk.se

Reseräkningar och allting som har med ekonomi att göra skickas till: ekonomi@ffk.se

Övningsinformation, planerade övningar, rapporter m.m. skickas till: ovning@ffk.se

Login

sju + 16 =

Lost your password?