Frivilliga Flygkåren - FFK
Frivilliga Flygkåren - FFK

Kontakt i länen

Kontakter i länsflygorganisationerna

Här hittar du länets larmnummer där du alltid kan komma i kontakt med flyginsatsgruppen, och kontaktuppgifter till länsflygchefer, chefspiloter och ställföreträdare i länet.

AB – Stockholm
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Christer Dahlgren AB0312, christer.dahlgren@itplan.se, 0705-460927
Ställföreträdande Länsflygchef: Peter Lovén AB0404, peter.loven@bredband.net, 070-9801080
Chefspilot: Martin Ingfeldt AB0345, martin@ingfeldt.se, 0708-956752
Ställföreträdande Chefspilot: Fredrik Wengelin AB0373, fredrik@wengelin.com, +46708300800

C – Uppsala
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Sune Pettersson C0047, sune.017317565@telia.com, 070-6897733
Ställföreträdande Länsflygchef: Ulrik Jansson C0100, ulle.jansson@telia.com, 070-5883423
Chefspilot: Magnus Träff C0056, magnst@gmail.com, 070-2366922
Ställföreträdande Chefspilot: Peter Kittelsen C0233, peter@toridium.se, 070-6622423

D – Södermanland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Bengt Torsek D0049, benkepilot@hotmail.com, 070-6431370
Ställföreträdande Länsflygchef: Sten Wiedling D0126, wiedling@telia.com, 0155-213974
Chefspilot: Rune Leindahl D0032, rune.leindahl8529@gmail.com, 070-2950596
Ställföreträdande Chefspilot: Anders Eriksson D0013, anders.eriksson@jnel.se, 070-9446661

E – Östergötland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef, Chefspilot: Björn Ahlgren E0001, bahlgren43@hotmail.com, 070-5127030
Ställföreträdande Länsflygchef, Ställföreträdande Chefspilot: Lennart Persson E0086, lennart.persson@finspong.com, 070-258776

F – Jönköping
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Jörgen Hjort F0026, jorgen.hjort@bufab.com, 070-8860804
Ställföreträdande Länsflygchef: Daniel Sonnerfjord F0164, daniel.sonnerfjord@gmail.com, 0734-188024
Chefspilot: Pär Svensson F0113, par_svensson@hotmail.com, 076-1389800
Ställföreträdande Chefspilot: Johan Stråth F0149, johan_strath@hotmail.com, 070-5690248

G – Kronoberg
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Per-Åke Persson, G0147, per_akep@hotmail.com, 070-0034450
Ställföreträdande Länsflygchef: Josef Sagadin, G0032, josef@sagadin.com, 070-5954610
Chefspilot: Anders Gröndahl G0132, anders.grondahl@telia.com, 070-5376030
Ställföreträdande Chefspilot: Sebastian Willstedt G0093, sebastian.@youngpilots.se, 073-9967983

H – Kalmar
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Hans Gerremo H0109, gerremohans@gmail.com, 070-3132395
Ställföreträdande Länsflygchef: Anders Thulin H0080, anders.thulin@brevet.nu, 070-6282177
Chefspilot: Christer Siverud H0075, christer@sivek.se, 070-6506711
Ställföreträdande Chefspilot: Peter Winqvist H0191, peter.winqvist@roxx.se, 070-4668464

I – Gotland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Jan Åhlberg I0052, jan.ahlberg@telia.com, 070-7571577
Ställföreträdande Länsflygchef: Hans Karlsson I0030, hans.g.karlsson@passagen.se, 073-4454431
Chefspilot: Johan Löfström I0126, johanlofstrom@telia.com, 070-8211349
Ställföreträdande Chefspilot: Mats Ekelund I0035, mats@sjalsosmallarms.se, 070-8227858

K – Blekinge
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: vakant
Ställföreträdande Länsflygchef: vakant
Chefspilot: vakant
Ställföreträdande Chefspilot: vakant

LM – Skåne
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Peter Falk LM0415, petersfalk@gmail.com, 070-8502946
Ställföreträdande Länsflygchef: Bengt Olle Nilsson LM0021, bengtolle.nilsson@gmail.com, 070-6426151
Chefspilot: Ulf Hansson LM0354, uh.1053@gmail.com, 070-7135750
Ställföreträdande Chefspilot: Håkan Sjöberg LM0073, hakan.sjoberg@trelleborg.se, 070-9547632

N – Halland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Björn Blommegård N0011, bjorn@blommegard.se, 070-6891494
Ställföreträdande Länsflygchef: Jan-Olof Andersson N0004, janne.andersson@pyrapp.se, 070-5862168
Chefspilot: Svante Andersen N0157, svante.andersen@telia.com, 070-3668370
Ställföreträdande Chefspilot: Ingmar Andersson N0068, ingmar@asfaltkonsulten.se, 070-5690995

O – Västra Götaland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Göran Åhlin O0066, goranahlin1@gmail.com, 070-7338355
Ställföreträdande Länsflygchef, Chefspilot: Magnus Falck O0306, magnus@competit.com, 070-5557048
Ställföreträdande Chefspilot: Karl-Johan Kritz O0128, karl-johan.kritz@lixon.se, 070-5659698

P – Älvsborg
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Antonius Vialle P0185, anton.vialle@visonhb.se, 070-7981234
Ställföreträdande Länsflygchef: Ingvar Bragd P0088, ingvar.bragd@telia.com,  0706-083511
Chefspilot: Simon Carlsson P0137, sibicarlsson@gmail.com, 070-5203562
Ställföreträdande Chefspilot: Leif Gustafsson P0254, leffeg65@gmail.com, 073-4213060

R – Skaraborg
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Nilsmartin Karlsson R0110, nils.martin.karlsson@gmail.com, 073-2471584
Ställföreträdande Länsflygchef, Chefspilot: Leif Lindelöw R0062, leif.lindeloew@gmail.com, 070-6284456
Ställföreträdande Chefspilot: Vakant

S – Värmland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Göran Arvidson S0130, goran.arvidson@atopto.se, 070-2652616
Ställföreträdande Länsflygchef: Vakant
Chefspilot: Fredrik Brasar S0127, fredrik@brasar.se, 073-0599595
Ställföreträdande Chefspilot: Benny Öhqvist S0051, benny.ohqvist@telia.com, 070-5615644

T – Örebro
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Per Lindsten T0026, 07@nerikesbrandkar.se, 073-0888112
Ställföreträdande Länsflygchef: Håkan Risberg T0134, risberg@banhof.se 070-3157799
Chefspilot: Anders Bergqvist T0112, anders-bergqvist@bredband.net, 070-6712060
Ställföreträdande Chefspilot: Claes-Göran Phersson T0038, classepilot@gmail.com, 070-5768471

U – Västmanland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Michael Björnbäck U0141, michael.bjornback@gmail.com, 070-8384994
Ställföreträdande Länsflygchef: Thomas Lindow U0205, thomas.lindow@telia.com, 070-4383386
Chefspilot: Bo Johnsson U0138, bo@sitdown.se, 070-5330800
Ställföreträdande Chefspilot: Stefan Lindh U0083, stefanbl@hotmail.com, 073-6728787

 

W – Dalarna
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Magnus Andersson W0161, m.essg@outlook.com, 072-5262257
Ställföreträdande Länsflygchef: Roland Olsson W0085, roland.17268@telia.com, 070-1764047
Chefspilot: Jonas Danielsson W0347, j.danielsson3000@gmail.com, 076-4269411
Ställföreträdande Chefspilot: Mats Olsson W0084, pell.mats.olsson@telia.com, 070-2534505

X – Gävleborg
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Richard Jovanovic X0190, rjnswemec@hotmail.com, 070-5341249
Ställföreträdande Länsflygchef: Anders Hellström X0214, nykopingaerosupport@gmail.com, 070-2846424
Chefspilot: Stig Huss X0027, stig.huss@stagesound.se, 070-813248
Ställföreträdande Chefspilot: Vakant

Y – Västernorrland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Lars Sundlöf Y0193, lars.sundlof@hkairport.se, 070-3972275
Ställföreträdande Länsflygchef: Ulf Lundgren Y0024, ulf.d.lundgren@gmail.com, 070-6664388
Chefspilot: Tomas Norberg Y0202, tomas@flygfabriken.com, 070-3704720
Ställföreträdande Chefspilot: Vakant

Z – Jämtland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Sven-Åke Roos Z0073, buskflygarn@hotmail.com, 070-6415941
Ställföreträdande Länsflygchef: Tom Brantheim Z0007, tom.brantheim@telia.com, 070-2441299
Chefspilot: Kjell-Åke Jonsson Z0033, kjellakejonsson@gmail.com, 070-5222907
Ställföreträdande Chefspilot: Ivan Myhr Z0194, oimyhr@gmail.com, 072-2090337

 

AC – Västerbotten
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Klas-Göran Berg AC0123, pilotklas@hotmail.com, 070-5323672
Ställföreträdande Länsflygchef: Ulf Ericsson AC0063, ulf.e@comhem.se, 070-2209785
Chefspilot: Sören Bergmark AC0070, soren.bergmark@telia.com, 070-6442854
Ställföreträdande Chefspilot: Ivan Forsman AC0158, ivan.forsman@gmail.com, 070-3331031

BD – Norrbotten
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Ivan Rosenling BD0124, ivan.rosenling@telia.com, 072-9742878
Ställföreträdande Länsflygchef: Vakant
Chefspilot: Gunnar Pettersson, BD0211, o.g.pettersson@gmail.com, 070-5572094
Ställföreträdande Chefspilot: Vakant

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share

Login

5 − fem =

Lost your password?