Frivilliga Flygkåren - FFK
Frivilliga Flygkåren - FFK

Kontakt i länen

Kontakter i länsflygorganisationerna

Här hittar du länets larmnummer där du alltid kan komma i kontakt med flyginsatsgruppen, och kontaktuppgifter till länsflygchefer, chefspiloter och ställföreträdare i länet.

AB – Stockholm
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Christer Dahlgren, christer.dahlgren@itplan.se, 0705-460927
Ställföreträdande Länsflygchef: Peter Lovén, peter.loven@bredband.net, 070-9801080
Chefspilot: Martin Ingfeldt, martin@ingfeldt.se, 0708-956752
Ställföreträdande Chefspilot: Fredrik Wengelin, fredrik@wengelin.com, +46708300800

C – Uppsala
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Sune Pettersson, sune.017317565@telia.com, 070-6897733
Ställföreträdande Länsflygchef: Ulrik Jansson, ulle.jansson@telia.com, 070-5883423
Chefspilot: Magnus Träff, magnst@gmail.com, 070-2366922
Ställföreträdande Chefspilot: Peter Kittelsen, peter@toridium.se, 070-6622423

D – Södermanland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Bengt Torsek, benkepilot@hotmail.com, 070-6431370
Ställföreträdande Länsflygchef: Sten Wiedling, wiedling@telia.com, 0155-213974
Chefspilot: Rune Leindahl, rune.leindahl8529@gmail.com, 070-2950596
Ställföreträdande Chefspilot: Anders Eriksson, anders.eriksson@jnel.se, 070-9446661

E – Östergötland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef, Chefspilot: Peter Sjöström, peter.sjostrom@saabgroup.com, 073-4184228
Ställföreträdande Länsflygchef: Lennart Persson, lennart.persson@finspong.com, 070-258 77 65
Chefspilot: Björn Ahlgren, bahlgren43@hotmail.com, 070-5127030
Ställföreträdande Chefspilot: Lennart Persson, lennart.persson@finspong.com, 070-258 77 65

F – Jönköping
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Jörgen Hjort, jorgen.hjort@bufab.com, 070-8860804
Ställföreträdande Länsflygchef: Daniel Sonnerfjord, daniel.sonnerfjord@gmail.com, 0734-188024
Chefspilot: Pär Svensson, par_svensson@hotmail.com, 076-1389800
Ställföreträdande Chefspilot: Johan Stråth, johan_strath@hotmail.com, 070-5690248

G – Kronoberg
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Per-Åke Persson, per_akep@hotmail.com, 070-0034450
Ställföreträdande Länsflygchef: Josef Sagadin, josef@sagadin.com, 070-5954610
Chefspilot: Anders Gröndahl, anders.grondahl@telia.com, 070-5376030
Ställföreträdande Chefspilot: Filip Nilsson, ivoklack@gmail.com, 070-6084100

H – Kalmar
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Hans Gerremo, gerremohans@gmail.com, 070-3132395
Ställföreträdande Länsflygchef: Anders Thulin, anders.thulin@brevet.nu, 070-6282177
Chefspilot: Peter Winqvist, peter.winqvist@roxx.se, 070-4668464
Ställföreträdande Chefspilot: Vakant

I – Gotland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Jan Åhlberg, jan.ahlberg@telia.com, 070-7571577
Ställföreträdande Länsflygchef: Hans Karlsson, hans.g.karlsson@passagen.se, 073-4454431
Chefspilot: Johan Löfström, johanlofstrom@telia.com, 070-8211349
Ställföreträdande Chefspilot: Mats Ekelund, mats@sjalsosmallarms.se, 070-8227858

K – Blekinge
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: vakant
Ställföreträdande Länsflygchef: vakant
Chefspilot: vakant
Ställföreträdande Chefspilot: vakant

LM – Skåne
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Peter Falk, petersfalk@gmail.com, 070-8502946
Ställföreträdande Länsflygchef: Bengt Olle Nilsson, bengtolle.nilsson@gmail.com, 070-6426151
Chefspilot: Ulf Hansson, uh.1053@gmail.com, 070-7135750
Ställföreträdande Chefspilot: Håkan Sjöberg, hakan.sjoberg@trelleborg.se, 070-9547632

N – Halland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Björn Blommegård, bjorn@blommegard.se, 070-6891494
Ställföreträdande Länsflygchef: Jan-Olof Andersson, janne.andersson@pyrapp.se, 070-5862168
Chefspilot: Svante Andersen, svante.andersen@telia.com, 070-3668370
Ställföreträdande Chefspilot: Ingmar Andersson, ingmar@asfaltkonsulten.se, 070-5690995

O – Västra Götaland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Göran Åhlin, goranahlin1@gmail.com, 070-7338355
Ställföreträdande Länsflygchef: Lars Alsterqvist, lars.alsterqvist@telia.com, 070-5337816
Chefspilot: Magnus Falck, magnus@competit.com, 070-5557048
Ställföreträdande Chefspilot: Karl-Johan Kritz, karl-johan.kritz@lixon.se, 070-5659698

P – Älvsborg
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Antonius Vialle, anton.vialle@visonhb.se, 070-7981234
Ställföreträdande Länsflygchef: Ingvar Bragd, ingvar.bragd@telia.com,  0706-083511
Chefspilot: Simon Carlsson, sibicarlsson@gmail.com, 070-5203562
Ställföreträdande Chefspilot: Leif Gustafsson, leffeg65@gmail.com, 073-4213060

R – Skaraborg
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Nilsmartin Karlsson, nils.martin.karlsson@gmail.com, 073-2471584
Ställföreträdande Länsflygchef, Chefspilot: Leif Lindelöw, leif.lindeloew@gmail.com, 070-6284456
Ställföreträdande Chefspilot: Vakant

S – Värmland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Göran Arvidson, goran.arvidson@atopto.se, 070-2652616
Ställföreträdande Länsflygchef: Vakant
Chefspilot: Fredrik Brasar, fredrik@brasar.se, 073-0599595
Ställföreträdande Chefspilot: Benny Öhqvist, benny.ohqvist@telia.com, 070-5615644

T – Örebro
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Per Lindsten, 07@nerikesbrandkar.se, 073-0888112
Ställföreträdande Länsflygchef: Magnus Grahn, magnus@nijoma.se, 070-5341580
Chefspilot: Anders Bergqvist, anders-bergqvist@bredband.net, 070-6712060
Ställföreträdande Chefspilot: Claes-Göran Phersson, classepilot@gmail.com, 070-5768471

U – Västmanland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Michael Björnbäck, michael.bjornback@gmail.com, 070-8384994
Ställföreträdande Länsflygchef: Thomas Lindow, thomas.lindow@telia.com, 070-4383386
Chefspilot: Bo Johnsson, bo@sitdown.se, 070-5330800
Ställföreträdande Chefspilot: Stefan Lindh, stefanbl@hotmail.com, 073-6728787

 

W – Dalarna
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Magnus Andersson, m.essg@outlook.com, 072-5262257
Ställföreträdande Länsflygchef: Roland Olsson, roland.17268@telia.com, 070-1764047
Chefspilot: Jonas Danielsson, j.danielsson3000@gmail.com, 076-4269411
Ställföreträdande Chefspilot: Mats Olsson, pell.mats.olsson@telia.com, 070-2534505

X – Gävleborg
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Richard Jovanovic, rjnswemec@hotmail.com, 070-5341249
Ställföreträdande Länsflygchef: Anders Hellström, nykopingaerosupport@gmail.com, 070-2846424
Chefspilot: Stig Huss, stig.huss@stagesound.se, 070-813248
Ställföreträdande Chefspilot: Vakant

Y – Västernorrland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Lars Sundlöf, lars.sundlof@hkairport.se, 070-3972275
Ställföreträdande Länsflygchef: Ulf Lundgren, ulf.d.lundgren@gmail.com, 070-6664388
Chefspilot: Tomas Norberg, tomas@flygfabriken.com, 070-3704720
Ställföreträdande Chefspilot: Mattias Nordin, mattiasflygare@gmail.com, 070-3477449

Z – Jämtland
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Sven-Åke Roos, buskflygarn@hotmail.com, 070-6415941
Ställföreträdande Länsflygchef: Karl-Erik Bäckwall, karl.erik@backwall.se, 070-5542050
Chefspilot: Kjell-Åke Jonsson, kjellakejonsson@gmail.com, 070-5222907
Ställföreträdande Chefspilot: Ivan Myhr, oimyhr@gmail.com, 072-2090337

 

AC – Västerbotten
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Klas-Göran Berg, pilotklas@hotmail.com, 070-5323672
Ställföreträdande Länsflygchef: Ulf Ericsson, ulf.e@comhem.se, 070-2209785
Chefspilot: Sören Bergmark, soren.bergmark@telia.com, 070-6442854
Ställföreträdande Chefspilot: Ivan Forsman, ivan.forsman@gmail.com, 070-3331031

BD – Norrbotten
Larmnummer 0155-21 20 00

Länsflygchef: Ivan Rosenling, ivan.rosenling@telia.com, 072-9742878
Ställföreträdande Länsflygchef: Lukas Hammargren, lukas.hammargren@gmail.com, 070-5900365
Chefspilot: Gunnar Pettersson, o.g.pettersson@gmail.com, 070-5572094
Ställföreträdande Chefspilot: Vakant

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share

Login

två + tolv =

Lost your password?